"אמרו לי שלתינוק אין סיכוי לחיות, המליצו לי לוותר עליו"

בשבוע 26 להיריון הודיעו הרופאים לענבל אזולאי שהעובר סובל ממום חמור של פיסטולה ואין לו סיכוי לשרוד באוויר העולם. "המליצו לי על הפלה", היא מספרת, "ורק בנס שמרתי על ההיריון". ומה שלומו של התינוק כיום?

שתף את הפוסט

הרגע הזה שבו נכנסה ענבל אזולאי לחדרו של הרופא לצורך בדיקה לכאורה שגרתית במהלך ההיריון, היה מוכר לה. זו לא הפעם הראשונה בה היא נתונה במעקב הריון. יש לה חמישה ילדים מתוקים בבית והיא מכירה את המעקבים הללו לא מהיום.

רק שהפעם הבדיקה עוררה דאגה גדולה. "הבדיקה נעשתה בבית החולים", מספרת ענבל, "והרופא שביצע אותה טען שהוא רואה שיש לעובר בעיה שנקראת 'פיסטולה' – הכוונה היא שיש חיבור בין קנה הנשימה לוושט. מדובר במצב מסכן חיים, שכן ברגע שתינוק ינסה לינוק כשקנה הנשימה והוושט מחוברים, הוא עלול לשאוף את המזון לתוך הריאות ולהיחנק חלילה.

"הייתי אז בשבוע 26", היא מספרת, "והרופאים בבית החולים המליצו לי תכף ומיד על הפלה. הם אמרו לי שבכל מקרה העובר ימות ברחם, כי כבר בשלב הזה יש לו מים בריאות, מה שאומר שהמום הוא חמור ולא מאפשר לשרוד. היה אפילו רופא שנכנס ואמר לי: 'את צריכה להגיד תודה על כך שאינך צריכה לקבל החלטה, כי ממילא התינוק לא ישרוד'".

"השארנו לטיפולו של הקב"ה"
את הרגע בו היא יצאה מחדרו של הרופא זוכרת ענבל כאחד הרגעים הקשים בחייה. "היה ברור לי שאני לא מפסיקה את החיים שמפעמים בי, גם ידעתי שזה אסור על פי ההלכה, אבל הרגשתי שאין לי כוחות להתנגד. מכיוון ששמעתי לא מעט על הפעילות של מחלקת אמ"א בהידברות, יצרתי קשר עם המחלקה, ושם זכיתי לשמוע סוף-סוף דעה שונה.

"המתנדבות המדהימות הסבירו לי שאם אעשה הפלה בשלב כזה, אוכל רק להפסיד ולא תהיה שום אפשרות להחזיר את הגלגל לאחור. בינתיים העובר חי ברוך השם וכל יום שעובר עליו בבטן הוא רק לטובתו. אין זה מתפקידי להחליט מתי ייפסקו חייו ועדיף שאמקד את עצמי בתפילות. אני זוכרת שהשיחה הזו כל כך הרגיעה אותי, היא הייתה ממש קרן של אור בחשיכה".

חלפו מאז מספר שבועות, בהם הייתה ענבל במעקב של היריון בסיכון. "בשלב מסוים הפנו אותי לבית החולים לצורך בדיקות שהיו חיוניות לעובר. מצאתי את עצמי מאושפזת במשך שבועיים, ובמהלכם עברתי את כל הבדיקות האפשריות. בסופו של האשפוז הכניסו אותי לבדיקת דימות בה ביקשו לראות את העובר ניזון בזמן אמת, כדי לוודא שהוא מצליח להכניס את האוכל לקיבה ולא לריאות. היו בחדר לא מעט רופאים וכולם צפו בדריכות מרובה במסך. לפתע שמעתי מכולם אנחת רווחה. הסתבר שאכן ניתן לראות את האוכל עובר בצינור הנכון. יצאתי מהאשפוז בהרגשה טובה. נתנו לי להבין שהמצב תקין".

השבועות הבאים, לדבריה של ענבל, עברו עליה יחסית ברוגע. היא המשיכה בעבודתה כמפקחת במעונות יום, ניהלה אורח חיים שגרתי עם משפחתה וילדיה, והשתדלה להדחיק את הדאגות והחששות. "אמנם ידעתי כל הזמן שייתכן שמשהו אינו כשורה, אבל האמנתי לתוצאות הבדיקות ובטחתי באלוקים. אלא שדווקא בשלב מאוחר יותר, כשהגעתי לבדיקה נוספת ממש בערב הלידה, טכנאית האולטרסאונד אמרה לי שהיא לא מרוצה מהבדיקה. לדבריה, יש לעובר קיבה מאוד מאוד קטנה ונראה שהמום קיים ומשפיע.

"בשלב זה דווקא בעלי נתן לי את הכוחות. הוא שאל את הטכנאית אם יש מה לעשות, וכשהיא השיבה לו שלא – הוא הכריע שאם אין לנו איך לטפל אז נשאיר את זה לטיפולו של ריבונו של עולם, שהרי ממילא זה לא בשליטתנו. גם יצרתי שוב קשר עם מחלקת אמ"א ושוב שמעתי מהמתנדבות דברי עידוד וחיזוק. הן אמרו לי כל הזמן ש'ישועת ה' כהרף עין' ונתנו לי המון תקווה ואור. אני בכלל לא בטוחה שהייתי יכולה להישאר אופטימית ולעבור את הימים הקשים האלו בלי החיזוקים שלהן".

"איך יכלו להמליץ לוותר עליו?"
בשבוע שלאחר מכן כבר התקיימה הלידה. "עילאי, התינוק החדש שנולד לו, נולד עם קצף בפה ועור כחול, מה שהעיד לדבריהם של הרופאים בחדר הלידה על כך שיש לו אכן בעיה בוושט. מיד לאחר הלידה גם נאמר לנו שהוא צריך להיכנס ל-24 שעות קריטיות בהן יכניסו לו צינור אל תוך הפה, ינסו להזרים לו מעט מזון ויבדקו איך הוא מגיב.

"במו עיניי ראיתי את הבדיקה הזו מתבצעת", מתרגשת ענבל, "ראיתי שהאוכל נכנס לפיו והוא יונק ממש רגיל, הוא לא פלט אפילו פעם אחת וגם לא השתעל. בסיומן של אותן עשרים וארבע שעות הודיעו לי שהתינוק בריא ושלם. אין לו שום מום בוושט ואין להם שמץ של מושג מהיכן הגיעה האבחנה הזו".

אבל אמרת שראו את זה בבדיקות, לא?

"באמת שאין לי שום הסבר. זה לא רק שראו בבדיקות, אלא המליצו לי באופן ברור על הפסקת הריון. זה אפילו מופיע במסמכי הסיכום שהביאו לי. מה שאני יודעת זה שקיבלתי ברוך השם תינוק בריא, שלם ומתוק. רק בורא עולם יודע מדוע הוא גלגל את הדברים בצורה כזו בה חשבו שיש לו מום כה חמור. כעת עילאי בן שלושה שבועות ואני מביטה בו בכל פעם מחדש ומצטמררת. איך יכלו להמליץ לי לוותר עליו? איך יכלו ברגע אחד לגדוע חיים? אני פשוט לא מסוגלת להבין".

שוקלת הפלה? מכיר/ה מישהי שנמצאת על פרשת דרכים?

אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך. העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר

עוד סיפורים

...Wait, before you proceed to the payment

Also donate for

And win a life-saving mitzvah!
And also you will be blessed with a special prayer at the tomb of Mordechai and Esther during the Taanit Esther

Would you also like to observe the "Machatzit HaShekel" mitzvah At 29₪ per person?

רגע לפני שממשיכים לתשלום..

חותמים עם הרב זמיר כהן על שותפות בהידברות, זיכוי הרבים הגדול בעולם, וכל הזכויות שלכם!

האם תרצה לחתום גם
על שטר שותפות?

רגע לפני שממשיכים לתשלום..

חותמים עם הרב זמיר כהן על שותפות בהידברות, זיכוי הרבים הגדול בעולם, וכל הזכויות שלכם!

האם תרצה לחתום גם
על שטר שותפות?

רגע לפני שממשיכים לתשלום..

סגולה מיוחדת
לשפע ולפרנסה
לקנות סכין
לשנה החדשה

סגולה מיוחדת
לשפע ולפרנסה לקנות סכין
לשנה החדשה

הידברות מגישה לכם, סכין בציפוי כסף טהור שעליה חרוטים בכתב יד קדשו של זקן המקובלים הרב יצחק כדורי זצוק"ל שמות הקודש המיוחדים לשפע פרנסה לכל השנה

האם תרצה לרכוש גם את סכין הישועות?

הפרטים התקבלו בהצלחה!

הפרטים התקבלו
בהצלחה!

כעת יש לכם הזדמנות לקבל את התליון המבורך בעלות של 555 ש"ח בלבד!

התליון מיוצר בעבודת יד על פי תפילת 'שבעת האורות' של רבי שמעון בר יוחאי ועל פי סידור הרש”ש ומסוגל לעזור בשפע, שמירה והצלחה

האם אתה מעוניין בתליון שבעת האורות?

רשימת נקודות חלוקה
לזכאים בלבד*

*התורמים למסלולי 180X12 / 100X12

צפון

מרכז

ירושלים והסביבה

דרום

*לאחר בחירת נקודת חלוקה בטופס, לא תהיה אפשרות לאיסוף המארז מנקודה אחרת

רשימת נקודות חלוקה
לזכאים בלבד*

*התורמים למסלולי 180X12 / 100X12

צפון

מרכז

ירושלים והסביבה

דרום

*לאחר בחירת נקודת חלוקה בטופס, לא תהיה אפשרות לאיסוף המארז מנקודה אחרת

התהליך בוצע בהצלחה!

יש לודא שקיבלת אישור במייל על קבלת הפרטים במערכת, במידה ולא קיבלתם תוך שעה אנא בצעו את ההליך מחדש

עכשיו, יש לכם הזדמנות
להוסיף טוב ולקיים עוד מצווה!

תרמו סל מזון קמחא דפסחא למשפחות שאין להם מה לאכול בחג הפסח ותוכלו לקבל לביתכם את מארז המצות המהודרות שנאפו בהשתתפות הגאון הרב זמיר כהן ביום אפיה מיוחד

החמץ שלכם נמכר בהצלחה!

יש לודא שקיבלת את אישור המכירה במייל או בוואטסאפ, ובמידה ולא קיבלתם תוך שעה אנא בצע את ההליך מחדש

עכשיו, יש לכם הזדמנות
להוסיף טוב ולקיים עוד מצווה!

תרמו סל מזון קמחא דפסחא למשפחות שאין להם מה לאכול בחג הפסח ותוכלו לקבל לביתכם את מארז המצות המהודרות שנאפו ובורכו על ידי הרב זמיר כהן ביום אפיה מיוחד

רגע לפני שממשיכים לתשלום..

וזוכים להציל חיים ולהתברך בתפילה המיוחדת בקבר מרדכי ואסתר ביום תענית אסתר

האם תרצה לקיים גם את מצוות מחצית השקל ב-₪29 לנפש?

רגע לפני שממשיכים לתשלום..

למתנות לאביונים

הגאון הרב זמיר כהן שליט"א יהיה השליח המיוחד שלך לקיום המצווה המהודרת בו ביום, ויתפלל עבורך בסעודת הפורים – זמן המסוגל לישועות

האם תרצה לקיים גם את מצוות מתנות לאביונים בהידור?

כל התרומה תחויב בתשלום 1

שותפים יקרים!
בימים הקרובים אנו נערכים לשלוח אליכם את שטר השותפות עם שמכם מתנוססת עליה.
אנא מלאו את פרטיכם כאן: